1. Gıda Bankacılığı Zirvesi’nde israfı önlemek için neler yapılması gerektiği konuşuldu

İstanbul’da 1. Gıda Bankacılığı Zirvesi gerçekleştirildi. Zirvede gıda bankacılığının geliştirilmesi, Sıfır Atık projesi ve israfı önlemek için neler yapılması gerektiği konuşuldu.

Gıda Bankacılığı sisteminin tarafsız, şeffaf, dürüst ve sürdürülebilir şekilde işlemesi ve Türkiye’de yaygınlaşması amacıyla, Temel İhtiyaç Derneği ev sahipliğinde düzenlenen “1. Gıda Bankacılığı Zirvesi”, kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının geniş katılımı ile İstanbul’da gerçekleşti.

Zirvede dünyada ve Türkiye’de gıda bankacılığı modelleri, hukuki düzenlemeler ve sıfır atık kapsamı ile gıda bankacılığının ekonomi üzerindeki etkisi konuşuldu.

Beş panelden oluşan zirvede Türkiye’de ve dünyada gıda bankacılığı nasıl yapılıyor, gıda bankacılığı modelleri ve gıda bankasına destek verenlerin yanı sıra, sıfır atık konusu da kapsamlı bir şekilde tartışıldı.

Temel İhtiyaç Derneği adına Destek Bulut sistemini anlatan TİDER Genel Müdürü Nil Tibukoğlu Yurdakul; bugüne kadar bin ton gıdayı israftan kurtardıklarını, firmalardan israfla mücadele ve ihtiyaç sahiplerine ulaşmakta artan oranda destek gördüklerini, Destek IK modeli ile de 96 ihtiyaç sahibini iş sahibi yaparak kendi ayakları üzerinde durmalarını sağladıklarını belirtti.

TİDER Kurucu Başkanı H. Serhan Süzer; “Türkiye’de en çok israf edilen gıda ürünleri arasında sebze, meyve ve ekmek ilk sıralarda yer alıyor. T.C Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü’nün 2017 tarihli raporuna ve Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu 2017 verilerine göre Türkiye’de günde 120 milyon adet ekmek üretiliyor ve toplam olarak 4,9 milyondan fazla ekmek israf ediliyor. İsraf ettiğimiz ekmekle her yıl yaklaşık 1,5 milyar TL fakirleşiyoruz.” dedi.

İsrafla savaş için 2010 senesinden bu yana TİDER olarak mücadele ettiklerini dile getiren Süzer, Destek Market, Aşevi ve Depo modelleriyle geniş kapsamlı olarak ideal Gıda Bankacılığı Modellerini anlattı.

Kaynak: ntv

Bir cevap yazın