26 çocuğun elinden tutan bir iyilik elçisi: Turgay Tanülkü

Turgay Tanülkü, yaşadığı acılardan kendine bir yol çizip o yolu sevgi ve  ümitle devam ettiren bir umut elçisi. Tiyatro oyuncusu Tanülkü 20 yılı aşkın zamandır babası cezaevlerinde bulunan çocuklarla onların babası gibi ilgileniyor.

1981’de mahkumlarla tiyatro yapmaya başlayan Tanülkü insanlara ulaşabilmek için tiyatroyu kullanan bir gönül insanı.

27 yıldır evli olan oyuncu, cezaevindeyken gördüğü işkenceler yüzünden hiçbir zaman çocuk sahibi olamadı. Ancak bu oyunlar ve galalar sayesinde mahkumların çocuklarıyla tanışıp, onlara kol kanat germe fırsatı yakaladı.

Çocuklarını okutabilecek durumu olmayan mahkumların çocuklarını okutmaya başladı önce. Daha sonra erzaklarını alıp, kiralarını ödedi. Ama tüm bunları sağlayabilmesi için tiyatro dışında başka bir işe de ihtiyacı vardı.

Şuan 26 çocuğu var ünlü oyuncunun. 11 tanesi üniversiteden mezun oldu. Diğerleri okuyor; ortaokul ve lise çağında olanlar da var. Mesela 45 yaşında bir oğlu var. İki çocuğu, sahne aldığı oyunda rol alıyor. Çocuklarının hepsiyle tek tek gurur duyuyor ünlü oyuncu ama Merve Sultan Elgün isimli kızıyla bir başka. Çünkü Merve okulunu bitirip, savcı oldu.

Turgay Tanülkü’nün beş tane evi var, çocuklarına bu evlerde ve halen çalışarak bakıyor. Büyüyüp para kazanan çocukları, daha küçük olanlara destek oluyor. Bu şekilde geçinip gidiyorlar hep birlikte. Eşi de bu yolculuklarında her zaman en büyük destekçisi Tanülkü’nün.

Bir cevap yazın