“Bombalara karşı sofralar” kuruluyor

“Savaşı, yoksulluğu körükleyen devletlere, israfa, doğa, hayvan sömürüsüne ve tüketim kültürüne kazan kaldırıyoruz!”.

Bombalara karşı sofralar savaşın yoksulluğun israfın ve doğa katliamının arkasındaki güçleri protesto etmek için Freegan felsefe ile marketler ve pazarlardan satışa uygun olmayan fakat yenilebilir durumdaki sebze, meyve, bakliyat gibi besinleri toplayarak vegan yemekler pişirip, aç olan kim varsa dağıtıyorlar.

“Sadaka değil dayanışma” düsturuyla, çarşamba günleri Tarlabaşı’nda ve cumartesi günleri Kadıköy Don Kişot İşgal evinde kazanlar kaynıyor.

Saat 3’te pişirmeye başlıyorlar ve 7’de ise dağıtıp, yemeye. Birçok insanın daha önce tadına dahi bakmadığı örneğin ıspanak çorbasını o kadar lezzetli yapıyorlar ki yiyenler tekrar yemek için sıraya giriyor.

Food Not Bombs’un İzmir’de de kuruluyor sofraları. Bombalara Karşı Sofralar İzmir çatısı altında kapitalizme ve militarizme karşı olarak örgütlenen gönüllüler, herkese açık sofralar kurarak, sömürüsüz yiyecekler dağıtıyor.

BOMBALARA KARŞI SOFRALARIN TARİHÇESİ

Food Not Bombs, 1980 yılında Cambridge’de anti-nükleer aktivistler tarafından başlatıldı. 90’lı yıllarda ise gittikçe büyüdü. “Savaşın, yoksulluğun, israfın ve doğa katliamının arkasındaki güçleri protesto etmek için yenebilir gıda atıklarını pişiriyoruz” ifadeleri ile yola çıkan kolektif çalışma, dayanışmaya açık bir sofrada pazarlardan toplanan meyve ve sebzeler ile vegan pişirilen yemekleri ücretsiz olarak dağıtıyor.

FREEGAN NEDİR?
Bombalara Karşı Sofralar, “Freegan” akımı ile hareket etmektedir. Freeganizm, atılan her türlü gıdaların geri dönüşümünün yapıldığı, israfa-tüketime karşı duran bir akımdır. Freeganizm, İngilizce karşılığı bedava anlamına gelen ‘free’ ve hayvansal herhangi bir ürünü tüketmeye karşı olmak anlamına gelen ‘vegan’ sözcüklerinin birleşiminden türemiştir. Freeganizm akımının üyeleri kendilerini Freegan olarak tanımlamaktadırlar. Freeganlar kapitalizmin her şeyi alınır satılır eşyalara dönüştürdüğünü, doğal olan karşılıklı ihtiyaç duyma düzenini ortadan kaldırdığını ve bunun kaynakların israfına yol açtığını savunurlar.

Freeganizm, 90’lı yıllarda, materyalizm ve tüketim çılgınlığına bir tepki olarak doğmuştur. Freeganlar ellerinden geldiğince hiçbir şey satın almayarak hayatlarını sürdürmeye çalışmaktadırlar. Günlük tüketim ihtiyaçlarını, taze olduğu halde çöpe atılmış gıdalardan karşılamaktadırlar. Bunun dışında kıyafetlerini de yine aynı yolla temin etmektedirler. İyi durumda olmasına rağmen çöpe atılmış her şey freeganların olmaktadır. Freeganizm’in en yoğun olduğu şehir olan New York’ta, bazı lokantalar freeganlar için çöpleri ayrı ayrı temiz poşetlerde bırakmaktadırlar.

Ayrıntılı bilgi ve dayanışma için: http://foodnotbombs-istanbul.tumblr.com/

Bir cevap yazın