2. el eşya dükkanı Karınca’da öğrenci ve ihtiyaç sahipleri için eşyalar ücretsiz

Nurhani Çoksoylu eskicilik de yapan bir diş teknisyeni. Hobi olarak başladığı eskiciliği, ihtiyaç sahibi insanlara ücretsiz eşya temin ettiği bir ağa çevirmiş.

1972 yılında Nevşehir’de dünyaya gelen Nurhani Çoksoylu’nun asıl işi diş teknisyenliği. Ama insanlara faydalı olmak amacıyla ihtiyacı olan insanlara her türlü eşyayı ücretsiz temin etmeye çalışıyor.

Nurhani Bey’in dükkânının ismi “Karınca”. Karınca’da sistem şöyle; İhtiyaç sahiplerinin ve öğrencilerin ihtiyaçlarının yazıldığı bir defter var. İkinci el eşyalarını bağışlayan Kadıköylülerin de bir listesi var. Eşleşme olduğunda bir ihtiyaç da giderilmiş oluyor. Eğer eşya, ütü, tost makinesi, perde, tabak çanak gibi kolay taşınabilirse öğrenci gelip dükkandan bedelsizce alıp gidebiliyor. Eğer buzdolabı gibi büyük bir eşya ise Nurhani Bey nakliye masrafını rica ediyor sadece.

Bu paylaşım ağının nasıl örülmeye başladığını şöyle anlatıyor Nurhani Çoksoylu: “İlk önce kendimizden vererek başladı, sonra insanlar da yardım etti. Bir gün 3-4 öğrencinin birlikte kaldığı bir eve eşya götürdüm. Öğrenciler birlikte kalıyor ama eşyaları içlerinden biri alıp odasına koyuyor. Başka odalardan birine bakmıştım, yerde bir güneşlik ve onun üzerinde de bir yastık var. Güneşliği yatak etmiş kendine. ‘Burası kimin odası’ diye sordum. ‘Abi benim odam’ dedi birisi. ‘Burada niye bir şey yok’ diye sordum. ‘Ailem para gönderemedi, yapacak bir şey yok’ dedi. Bir de karton koymuş altına. O durum beni vicdanen rahatsız etti. Çünkü dükkânımda yatağım çok. Belki 20 tane yatak var depomda. Gece 12 buçuk, bir gibi kendimi çok rahatsız hissettim ve bir tane yatak alıp o öğrenciye götürdüm. Onun mutluluğunu görmek beni de çok mutlu etti”

Engelli insanlar ve çocukların kullanacağı eşyaları hiçbir şekilde para ile satmayan Nurhani Bey, “Bana bunu para ile satmak isteyen olduğunda da ihtiyaç sahibi birisine vermesini, bunun için de kendisine yardım edeceğimi söylüyorum. Çünkü bunlar keyfe keder kullanılan eşyalar değil” diyor.

“İyi olmak önemli değil. İyi olmamın tek başına bir faydası yok,” diyen Nurhani Çoksoylu “Ne kadar faydalı olursam, o kadar iyi olurum. Oturduğum yerden iyi şeyler düşünmem yetmez. Bu iyiliği başkası için faydaya dönüştürmezsem o zaman sadece ‘kendime iyi’ olurum.” diyor.

Karınca, Kadıköy’de Söğütlüçeşme ile Yeldeğirmeni arasında yer alıyor. Siz de çevrenizde ihtiyaç sahibi olduğunu düşündüğünüz biri varsa mekandan haberdar edebilir; ya da size fazla gelen kullanmadığınız eşyalarınızı Karınca’ya bağışlayarak ihtiyaç duyan birini sevindirebilirsiniz.

Bir cevap yazın