Camiyi evsizlere açan Osman Gökrem: “İçinde sevgi yoksa yaptıkların eksik kalır”

Osman Gökrem, İstanbul Beyoğlu’nda bulunan Selime Hatun Camii imam hatibi. O, ihtiyaç sahipleri için camisinin kapılarını ardına kadar açan bir yardımsever. Osman Hoca, evi olmayanların, parkları bahçeleri yurt edinenlerin rahatça kullanabilmeleri için caminin alt katına banyo yaptırdı.

Yıkanabilmeleri için abdesthaneyi evsizlere açan Osman Gökrem bunu abdesthanenin duvarına astığı bir notla da paylaştı. Sosyal medyada da yoğun ilgi gören Osman Gökrem notta, “İçinde sevgi yoksa yaptıkların eksik kalır” diyor.

Osman Gökrem, “7/24 sıcak suyumuz ve yıkanmak için sabunumuz mevcut. İsteyen istediği zaman gelip duşunu alabilir. Bu sokakta yaşayan bir vatandaş da olur, evinde şofbeni bozulmuş biri de fark etmiyor, çünkü imkanı kullanmak isteyen herkese sağladık” dedi.

En büyük ibadetlerden birinin yardımlaşma olduğuna vurgu yapan Gökrem, dinin iman ve ibadetten ibaret olmadığının altını çizerek sosyal yaşamın önemine değindi.

“Dinin üç ayağı vardır. İman, itikat ve sosyal yaşam. Bakın Mevlânâ, Yunus Emre ve Hacı Bektaş-ı Velî bir kere bile namazı ağızlarına almamışlardır. Hepsi sosyal yaşam üzerinden bir şeyler anlatmaya ve aşılamaya çalışmışlardır. Sen gelip buraya 5 vakit namaz kılsan da, içinde sevgi yoksa yaptığın şey eksik kalır. Ve bu sevgiyi de insan ayrımı yapmadan beslemek gerekiyor. Şarapçısı da, tinercisi de, gayrimüslimi de, ateisti de hepsi aynıdır, unutulmamalı.”

“Geçtiğimiz yaz bir vatandaşımız köpeğini yıkadı. İnanın bu beni çok mutlu etti. Hem bu insanlardaki hayvan sevgisini gördüm hem de banyoyu kullandıktan sonra tertemiz bırakmıştı.”

Üç yaşındayken babasını kaybeden ve çevresindekilerin yardımlarıyla eğitim alarak bugüne gelen İmam Osman Gökrem, elinden geldiğince herkese yardım etmek için çalıştığını belirtti.

Gökrem ayrıca, çalışmak isteyenlere iş buluyor; evsizlere gönüllü berberlik hizmeti vererek saçlarını ve sakallarını traş ediyor; her cumartesi sabahı cami önünde çay, çorba, simit ikramında da bulunuyor

Kaynak: AA

Bir cevap yazın