Dünyanın ilk 3D tam vücut tarayıcısı geliştirildi

İnsan vücudunun tamamını 3 boyutlu ve anlık olarak tarayabilen, dünyanın ilk tıbbi görüntüleme tarayıcısı geliştirildi.

Explorer, birleşik bir pozitron emisyon tomografi (PET) ve X-ışını bilgisayarlı tomografi (CT) tarayıcısı birleşimi. UC Davis’ten bilim insanları Simon Cherry ve Ramsey Badawi tarafından geliştirilen Explorer, hastalığın ilerlemesini takip etmekten yeni ilaç tedavilerini araştırmaya kadar değişen uygulamalara sahip bir cihaz.

Cherry ve ekibi, Explorer’ın klinik araştırma ve hasta bakımı üzerinde derin bir etkisi olmasını bekliyor çünkü daha önce mümkün olandan daha yüksek kalitede tanı amaçlı PET taramaları yapabiliyorlar. Explorer ayrıca mevcut PET taramalarından 40 kata kadar daha hızlı tarama yapabiliyor ve 20 ila 30 saniyede tüm vücudun teşhis taramasını bitiriyor.

Yeni cihazı kullanan insanların ilk tarama görüntüleri, Kuzey Amerika’nın yaklaşmakta olan Radyoloji Derneği toplantısında gösterilecek. Tarayıcı, Şangay merkezli United Imaging Healthcare (UIH) ile ortaklaşa geliştirilidi.

“Yapılması gereken çok fazla dikkatli analiz olsa da, bence Explorer’da söz verdiğimiz şeyi kabaca verebildiğimizi düşünüyoruz,” diyor Simon Cherry.

UC Davis, Explorer Görüntüleme Merkezi’nde teslim edilen ve kurulan ilk sistemi elde etmek için UIH ile birlikte çalışıyor ve araştırmacılar, araştırma projelerine başlamayı ve Haziran 2019’dan itibaren Explorer’ı kullanarak hastaları görüntülemeyi umut ediyor.

Bir cevap yazın