Elektronik atıklar “Toplio” ile geri dönüştürülüyor

Eski tuşlu akılsızlar, yeni dokunmatik akıllılar, tüplü televizyonlar, led ekran monitörler, bir dönemin netbookları, dünün notebookları, hatta bugünün tabletleri, akıllı saatleri… Hepsi Toplio ile geri dönüşüme kazandırılıyor.

Bir sosyal girişim projesi olarak 2018 yılında kurulan Toplio evde veya işyerinde oluşan elektronik atıkları adresten teslim alarak lisanslı elektronik atık toplama tesislerine iletilmesini sağlıyor.

Toplio uygulaması üzerinden geri dönüşüm sürecine aktardığınız elektronik atıklarınız, sistem tarafından değerlendirilecek ve hesabınıza puanlar tanımlanacak. Örneğin; miadını doldurmuş, bozuk ve çalışmayan eski bir bilgisayarınız var. Bu atık haline gelmiş bilgisayarınızı Toplio’ya teslim ettiğinizde size bunun karşılığında bazı puanlar verilecek.

Bu puanları isterseniz kendi banka hesabınıza Türk Lirası olarak aktarabilir, isterseniz Toplio’nun anlaşmalı olduğu markalardan indirim kuponu – hediye çekine dönüştürebilir veya TEMA, Toplum Gönüllüleri Vakfı, WWF ve benzeri sivil toplum kuruluşlarına bağış yapabilirsiniz.

Yani Toplio ile elektronik atığınız, isterseniz sosyal fayda, isterseniz tasarruf, isterseniz de kazanca dönüşecek.

Toplio, özellikle bilişim ve telekomünikasyon ürünlerinin atıklarında ortaya çıkan veri güvenliği problemini de anlaşmalı olduğu tesisleri yasal yükümlülükler altına sokup denetleyerek ortadan kaldırmış oluyor.

Uygulama sayesinde hem kapınıza kadar gelip atığınızı alacak olan kişinin bilgilerine ulaşabileceğiniz için, hem de atığınızın lojistik faaliyetini takip edebileceğiniz için güvenlik sorunu yaşamayacaksınız.

Ekim ayında İzmir’de ClimateKIC tarafından dünyada 100’den fazla şehirde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen İklim Değişikliği Hackathon’u Climathon’da 1.lik ödülünü kazanan Toplio, DEÜ Depark Bambu Kuluçka Merkezi’nin ön hızlandırma programından da 1. olarak mezun olup ön kuluçka aşamasında çalışmalarına devam etmeye hak kazandı.

Tübitak’ın 1512 BİGG programı kapsamında elektronik atıkların tersine lojistiğinde çevreci bir yaklaşımla hayata geçirecekleri rota optimizasyonu yazılımı ile sadece son kullanıcısına değil, sistemine dahil olmak isteyen taşıyıcılara ve tesislerin saha organizasyonlarına da önemli bir katkı sağlayacak olan Toplio, ülkemizden başlayarak tüm dünyadaki elektronik atıkların doğru bir şekilde geri dönüştürülmesi için benzersiz bir pazar yeri oluşturmayı hedefliyor.

Birleşmiş Milletler’in Küresel Sürdürülebilirlik 2030 hedefleri, Avrupa Komisyonu’ndan 2012 yılında geçen ve tüm üye/aday ülkeleri kapsayan döngüsel ekonomi eylem planı ve ülkemizde başlatılan Sıfır Atık Politikası kapsamında hem ulusal hem de uluslararası arenada çeşitli hibe, teşvik ve desteklere ulaşabilmeyi hedefleyen Toplio’nun kurucusu Umur Ozan “Kendimizi sosyal fayda sağlayan teknolojik bir girişim olarak tanımlıyoruz. Sosyal girişimlerin en önemli özelliği sahip oldukları topluluk bilincidir. Biz de topluluk olma bilincinin önemsiyor ve kendi topluluğumuzu oluşturarak elektronik atıkların çevreye verdiği zararları en aza indirebilmek için çeşitli faaliyetler, etkinlikler düzenlemek için hazırlıklar yapıyoruz.” diyor ve Toplio topluluğunun içinde yer almak isteyen herkese kapılarının açık olduğunu belirtiyor.

Kaynak: Ekolojist

Bir cevap yazın