Engeller nedeniyle aksayan hayatları tamir eden bir iyiliksever: Hasan Kızıl

Adı Hasan Kızıl. 24 yaşında ve yaklaşık 4 yıldır hayatının büyük çoğunluğunu engelli hayvanlara adamış bir hayvansever.

Mardin’in Derik ilçesine bağlı köyünde daha önce güvenlik güçleri ve görme engelliler için çeşitli icatlar yapan Hasan Kızıl’ın hikayesi talihsiz bir kaza ile başlıyor.

Hasan Kızıl’ın aracının motoruna kedi sıkışıyor ve arabayı çalıştırması ile birlikte kedinin ayakları eziliyor. Bunun üzerine kolları sıvıyan Kızıl, kediye yürüteç yapıyor ve bunu ihtiyacı olan tüm hayvanlara yapmak için harekete geçiyor.

“3,5 sene önce arabamın motoruna sıkışan bir kedi bu projeye başlamama sebep oldu. Ayakları ezilmişti, veterinere götürme şansım olmadı ve bunu ürettim. Evde minik bir oyuncak vardı onu parçalayarak yavru kediye bebek yürüteci yaptım. İnternetten bakarak ve yurtdışındaki örneklerini inceleyerek yürüteç yapmaya başladım. Kedi yürüdü ve koşmaya başladı. O andan itibaren, ‘Bunu daha profesyonel yapmalıyım’ diye düşündüm ve sadece kediler için değil, köpek, kaplumbağa, tavuk ve diğer hayvanlar için de elimdekileri değerlendirmeye başladım. Bunu yaparken alüminyum borular kullandım. Su borusu, halıfleks, hafif demir parçalarını kullandım.”

Ürettiği yürüteçler için ücret almayan Kızıl, hayvanların özgürlüğünün karşılığının para olmadığına dikkat çekiyor ve şunları söylüyor: “Hayvanların koşması, yürümesi ve özgür olması parayla olmamalı. Amacım bu proje ile daha çok cana ulaşmak. Türkiye genelindeki tüm barınakları gezerek yürüyemeyen ne kadar canlı varsa onların özgürce gezmesini sağlamak istiyorum.”

Hasan Kızıl sadece kediler için değil, köpekler, kaplumbağalar, eşekler için de icatlar yapıyor.

Kızıl’ın en büyük hayali ayağını kullanamayan hayvanlar için beyin gücüyle çalışan biyonik bacak yapmak: “Hayvanlar bizden çok şey istemiyorlar. Onlar bizim işimize yaramayan parçalarla bile mutlu olabiliyorlar. Ben bu protez ve yürüteçlerden herhangi bir ücret almıyorum. Bunu ticarete dönüştürmem için teklif edenler oldu. Ama benim amacım hayvanların mutlu olması. Onların koşması onların adımlarını görmek benim için en büyük kazanç. Şu an üzerinde çalıştığım proje, arkadaşımın kedisi dört ayağını kullanamıyor. Bio sensör yardımıyla beyin gücünü kullanarak hayvanların biyonik bacakla yürümesi üzerinde çalışıyorum.”

Kaynak: HT

Bir cevap yazın