Erasmus ortakları “Mutlu Okul” projesi için Sakarya’da

Sakarya’da Hendek Yeşilvadi İlkokulu’nun, okullarda şiddeti önleyerek mutlu okul ortamları yaratmak için hazırladığı Erasmus projesi Avrupa Birliği tarafından kabul edildi. Projede Avrupa ülkeleriyle ortak çalışma yürütülecek.

2 yıl sürecek olan projenin hedefi toplamda 50 bin kişiye ulaşmak. Projenin amacı akran zorbalığını ortadan kaldırıp mutlu okul ortamları oluşturmak. Bu sebeple okul bahçesinde uygulama bahçeleri, spor alanları, el sanatları atölyesi kuruldu, ders içi faaliyetler uygulandı. Ortak proje sonucunda uluslararası geçerliliğe sahip ‘Akran Zorbalığını Aşma’ kitabı hayata geçirilecek.

Proje kapsamında İtalya, Polonya, Yunanistan, Litvanya ve Makedonya’dan eğitimciler Sakarya’ya geldi. Toplamda 143 bin Euro hibe desteği olan projeyi dinleyen 15 öğretmen uygulama bahçesinde çapa kazdı, çömlek yapmayı, inek sağmayı ve köyde sarma sarmasını öğrendi. Türk kültürünü tanıyan yabancı öğretmenler neşeli dakikalar geçirdi.

2018 yılı başında hazırladıkları projeyi altı ülke ile birlikte yürüttüklerini açıklayan Yeşilvadi İlkokul Müdürü Barış Güngör, okullarda şiddeti önlemeyi amaçladıklarını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir