Etiyopya’da 12 saatte 350 milyon ağaç dikildi, hedef 4 milyar ağaç

Etiyopya’da iklim değişikliği ile mücadele için kurulan Yeşil Miras İnisiyatifi (Green Legacy Initiative) 12 saatte 350 milyon ağaç dikerek bir rekora imza attı.

Etiyopya Hükümetinin de destek verdiği kampanyayı İnovasyon ve Teknoloji Bakanı Getahun Mekuria, sosyal medya hesabından duyurdu.

Ciddi kuraklık sorunu yaşayan ülkede hedef, iklim değişikliğinin etkilerini karşılayacak kadar fazla ormanlık alan oluşturmak. Bu sebeple ekim ayına kadar ülkeye her biri yerli türlerde 4 milyar ağaç dikilmesi hedefleniyor.

Yapılan tüm araştırmalar ağaçların hem insanlar hem de doğal yaşam için çok önemli olduğunu ortaya koyuyor. İklim değişikliğinin yıkıcı etkileri ile mücadele eden ağaçların insan psikolojisinden temiz havaya, hayvanlara yaşam alanı oluşturmadan serinletici etki yapmaya uzanan faydaları saymakla bitmiyor.

Kosta Rika ve Hindistan da iklim değişikliği ile mücadele için yoğun olarak ağaç dikimi yapan ülkeler. Hindistan daha önce bir günde 50 milyondan fazla ağaç dikerek bir rekora imza atmıştı. Etiyopya’da dikilen ağaç miktarı ile Hindistan’ın rekoru kırılmış oldu.

Bir cevap yazın