“Geleceğe Nefes Ol”: 11 Kasım’da 11 milyon fidan toprakla buluşuyor

Türkiye 11 Kasım’a hazırlanıyor. 11 milyon ağaç, Türkiye’nin 81 ilinde doğayla buluşacak. Bir günde 11 milyon ağacın fidanı dikilecek.

Ağaç ve orman sevgisini geliştirmek, toplumun bütün kesimlerinin çevreye olan duyarlılıklarına katkı sağlamak, özellikle son aylarda çıkan orman yangınları neticesinde zarar gören alanların yeniden ağaçlandırma konusundaki yoğun taleplere karşılık vermek ve toplumda çevre konusunda farkındalığı artırmak maksadıyla Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 81 ili kapsayan büyük bir kampanya başlatıldı.

Öğrencilerden askeri birliklere, sivil toplum örgütlerinden kamu kurum ve kuruluşlarına, esnafından işçisine 7 den 77’ye herkesin katılım sağladığı kampanyayla, 11 Kasım 2019 günü saat 11.11’de 81 ilde aynı anda 3 saatlik bir zaman dilimi içerisinde 11 milyon adet fidan toprakla buluşacak.

Geleceğe Nefes Ol Kampanyasına destek olmak isteyenler geleceğenefes.com adresi üzerinden fidan sahiplenebiliyor. Bunun yanı sıra kampanyada 1 fidan bağışı 10 TL karşılığında yapılabiliyor. Fidan bağışında bulunanlara Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından katılım sertifikası ulaştırılıyor.

11 Kasım’da, İzmir Karbağlar Tırazlı’da çıkan orman yangını neticesinde zarar gören alanlarla birlikte Muğla Dalaman’daki yanan ormanlık alanlar başta olmak üzere, 2019 yılı içerisinde yangınları neticesinde zarar gören ormanlık alanlarda da ilk fidanlar toprakla buluşturulacak.

Etkinlik, yanan alanlarla birlikte, köy okulları ve köy yolları başta olmak üzere okul bahçelerinden yol kenarlarına, kamusal alanlardan bozuk orman alanlarına, askeri birliklerden ibadethane ve sağlık ocağı bahçelerine kadar kısaca ağaçlandırma çalışması yapılabilecek bütün potansiyel alanlarda gerçekleştirilecek.

Ekilen fidanlar, 3 yıl boyunca takip edilecek. Türkiye’nin asıl hedefi ise, 2023 yılına kadar 7 milyar fidanı toprakla buluşturmak.

Bir cevap yazın