İki teker üzerinde sahaf: Ekolojik Kütüphane

Çevrebilincinin geliştirilmesi ve ekolojik hayata daha çok insanın ilgisini çekmek amacıyla ortaya çıkan Bisikletli Sahaf topluluğu herkeste kitap okuma alışkanlığı oluşturmaya çalışıyor. Dört farklı okulun bir araya gelmesiyle oluşturulan Ekolojik Okul Kütüphanesi projesi ile topluluk adından oldukça fazla söz ettirdi.

Kitap bağışçılarının evlerinden kitapların teslim alınması, okullarla iletişim kurarak onlara iletilmesi ve öğrencilere çeşitli atölyelerin hazırlanıp düzenlenmesi Ekolojik Kütüphane grubunun görevleri arasında yer alıyor.

Gönüllüler yalnızca kütüphane görevi görmeyip gittikleri okullarda tohum ekme atölyeleri, bisikletli yaşam atölyeleri gibi çeşitli etkinlikler de düzenliyor. Gönüllüler, hem kütüphanesinde kitap eksikliği yaşayan okullara kitap taşıyor hem de burada okuyan öğrencileri çevre ve kitap okuma konusunda bilgilendiriyor.

Ekolojik Kütüphane okul ağını her geçen gün daha da yaymak ve kitap sevenlerin sayısını arttırmak amacıyla kurulan grubu genişletmeye çalışan iki tekerli sahaflar son olarak İstanbul ili Bayrampaşa semtindeki bir okulu daha bünyelerine kattı.

Grubun öncüsü ve kurucusu Filiz Gülez, iki tekerli sahafların oldukça fazla yaygınlaşması gerektiğini belirterek tüm sınırları aşmaya çalıştıklarını kaydetti. Bu grup hem okul sayısı, hem kitap sayısı hem de bisikletli sahaf sayı sınırı olmakla birlikte her türlü engelleri de ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Bu konuda görme engelli bireylerin de bu projeye destek verdiğini gururla bildiren Filiz Gülez, bu projenin İstanbul ili ile sınırlı kalmaması gerektiğini vurguladı.

Bayrampaşa’daki Ülkü İlköğretim Okulu projeye katılan okullar arasında en yenisi. Filiz Gülez bu okulun katılmasıyla ağlarının genişlediğini belirtirken sosyal medya kullanıcılarına yaptıkları duyurularla da yeni okullara kucak açtıklarını bildirdi.

Bundan yaklaşık üç yıl önce 2015 yılında çevrebilincinin gelişmesine yönelik ekolojik bir hareket halinde başlayan “Ekolojik Kütüphane” bir girişim olarak adlandırılsa da aslında gönüllü işi. Bir anlamda kitapların sevdirilmesi ve bisiklet gibi çevreye en az zarar veren bir ulaşım aracının kullanımını yaygınlaştırması bakımından sosyal sorumluluk projesi olarak da geçmekte. Çalışmalara devam eden grup bu yıl içerisinde beşinci okula ulaşmış oldu.

Bisikletli Sahaf’ın bu projesine kitap bağışlayarak, kütüphane ihtiyacı olan okulları onlara bildirerek ve kitapları okullara taşırken kendi bisikletinizle yardımda bulunarak destek verebilirsiniz

Ayrıntılı bilgi için gruba facebook üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Ekolojist

Bir cevap yazın