Kızılay’dan ‘acil kan bağışı’ çağrısı

Türkiye genelinde yaşanan soğuk ve kar yağışlı hava Kızılay’ın kan stoklarını da olumsuz etkiledi. Kızılay, acil kan bağışı çağrısı yaptı.

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, sosyal medya hesaplarından “Acil Duyuru” başlığıyla kan bağışı çağrısında bulundu. Kış şartları nedeniyle kan bağışı oranının azaldığını belirten Kınık, vatandaşları Kızılay kan bağış noktalarına beklediklerini ifade etti.

Kınık’ın paylaştığı mesajda, “Kan stoklarımız azaldı. Kan ihtiyacımız arttı. Kış şartları nedeniyle kan bağışı sayılarımızda ciddi düşüş var. Her gün hastalarımız için 9 bin ünite kan bağışı almak zorundayız. Sizleri Kızılay kan bağış noktalarımıza bekliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Taraftar grupları da bu konuda duyarlılık göstermeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta maç öncesi kan bağışında bulunan Konyaspor taraftarlarına da Konyaspor forması hediye edildi.

Türkiye’deki kan ihtiyacının karşılanması için 2018 yılında 2 milyon 571 bin ünite kan bağışı alındı, bu bağışlar hastanelerde kan bekleyen yaklaşık 4 milyon hasta ve yaralıya ulaştırıldı.

Kızılay, 2005’te Ulusal Güvenli Kan Temini projesini başlatarak, 300 bin ünite dolaylarında olan gönüllü kan bağışı sayısını her geçen yıl artırarak 2,5 milyon üniteye çıkardı.

Her gün yaklaşık 300 ekip ile kan bağışı toplamak için harekete geçen Kızılay, alınan kanlara dünya standartlarında testler uygulayarak kan bağışlarını eritrosit, trombosit ve plazma olarak ayrıştırıp hastanelere teslim ediyor.

Kızılay bağış noktalarına geçerli kimlik belgesi ile gelen bir kişi, form doldurup, doktor kontrolünden geçtikten sonra kan bağışını 20 dakikada yapabiliyor.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın