Pet Şişeni Getir, İstanbulkart’ını Doldur

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, önemli bir geri dönüşüm projesine imza atıyor. “Akıllı şehircilik” kapsamında geliştirilen yerli ve milli Akıllı Geri Dönüşüm Konteynerları ile plastik şişeler bir yerde toplanıp geri dönüşüme kazandırılacak. Konteynerler sayesinde pet şişeler, alüminyum içecek kutuları ile İstanbulkart’a yükleme yapılabilecek.

Türkiye’de ilk defa uygulanacak pet şişe ve metal içecek toplama konteynerinin geri dönüşüme katkı sağlaması bekleniyor. Konteynerler İstanbul’da belirli yerlere konulacak. Öncelikli olarak okullar ve geçişlerin yoğun olduğu metro istasyonları tercih edilecek.

Makine pet şişe ve alüminyum metal kutular olmak üzere 2 grubu topluyor. Konteynerlarda 0,33, 0,5 ve 1,5 litrelik pet şişeler ve 0,33 ile 0,5 litrelik metal içeçek kutuları toplanacak.

Konteynerlara pet şişeyi atan her kişinin İstanbulkartı’na bir bedel ödenecek. Makineden direk karta para yüklenecek.

Akıllı Geri Dönüşüm Konteyneri sistemi ile konteynerlere kimin ne kadar atık atacağı da takip edilecek.

Bu akıllı konteyner makinelerini dizayn eden, şekillendiren, yazılımı yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi birimlerinden İSBAK. Tüm makine, konteyner yerli ve milli. 1 ay içerisinde 100 makinenin hazırlanıp belirlenen noktalara yerleştirilmesi hedefleniyor.

Bir cevap yazın