San Francisco Havalimanı’nda pet şişede su satışı yasaklandı

ABD’nin Los Angeles’tan sonra en yoğun havalimanı olan San Fransisko Uluslararası Havalimanı’nda tek kullanımlık çatal bıçak ve pipetlerden sonra pet şişede su satışı da yasaklandı.

Geçtiğimiz hafta yürürlüğe giren uygulama sayesinde günde 10.000, yılda 4 milyon plastik su şişesinin tüketim zincirine girmesi önlenmiş olacak.

Havalimanı yetkilileri bu kararı 2021 yılında dünyanın ilk sıfır atık havalimanı olma hedefi doğrultusunda aldı.

Yeni uygulama çerçevesinde su içmek isteyen yolcular, havalimanına gelirken beraberlerinde kendi boş su şişelerini getirebilecek ve havalimanı içerisinde 100’den fazla noktaya yerleştirilmiş olan bedava içme suyu çeşmelerini kullanabilecekler.

Havalimanı bünyesinde bulunan kafe ve restoranlar ile su satış makinelerinde ise geri dönüştürülebilir alüminyum, cam ve kompost edilebilir şişelerde su satışı yapılacak.

Uygulama bazı çevreler tarafından yalnızca su şişelerini kapsadığı, kahve meşrubat gibi içeceklerin plastik şişelerde satışına devam edildiği gerekçesiyle eleştirilse de çoğu kişi bu uygulamayı sıfır atık havalimanına evrilmede büyük bir adım olarak görüyor.

Tek bir plastik şişenin doğada yok olması 450 ila 1000 yıl sürüyor. Küçük parçalara ayrılan plastikler ise su ve toprak yoluyla besin zincirine katılarak insan ve hayvanlar tarafından sindiriliyor. Yapılan son araştırmalara göre her hafta kredi kartı büyüklüğünde plastik yutuyoruz.

Kaynak: Yeşilist

Bir cevap yazın