Sinek larvaları hastalara şifa oluyor

Halk arasında “yeşil et sineği” olarak bilinen Lucilia Sericata’nın laboratuvar ortamında temin edilen larvaları, diyabetliler ile yaraları geç iyileşen birçok hastanın tedavisinde kullanılıyor.

Projeyi hayata geçiren Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Uslu, Sağlık Bakanlığı’nın onayıyla, Türkiye’de halk arasında “yeşil et sineği” olarak bilinen lucilia sericatanın steril larvalarını kendi laboratuvarlarında üretmeye başladıklarını söyledi.

Larvaları kullanmada amaç, ilaç kullanan hastanın vücudunun antibiyotiklere bağışıklık kazanmasından dolayı bu tür ilaçların tedaviye cevap vermemesi ve yaranın iyileşmemesi.

Diyabet hastalarıyla birlikte, birinci ve ikinci derece yanıklarda, yatalak hastaların vücudunda oluşan yaraların tedavisinde ve bası yaralarında kullanılıyor.

Tedaviye gelen hastanın iyileşmesi için yaranın santimetrekaresine 7-8 larva konuluyor. Daha sonra bu yaranın üzerine pansuman yapılarak tedavi süreci başlatılıyor. Haftada 2 defa uygulanan işlem yara iyileşinceye kadar devam ediyor. Özellikle 48 saat veya 72 saat süren uygulamalarda 2-3 uygulama sonunda yara iyileşmekte.

Doktorlar tarafından 1700’lü yıllarda keşfedildiği bilinen Lucillia Sericata’nın larvalarıyla yapılan tedavi yöntemi uygulamasına antibiyotik ilaçların üretilmesiyle son verildi. Daha sonra insan vücudu antibiyotiklere direnç geliştirince tekrardan bu larvalar ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İsrail, Avusturya başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde yara tedavisinde kullanılmaya başlandı.
Selçuk Üniversitesi’nde laboratuvar ortamında temin edilen larvalar, Türkiye’deki ihtiyaç duyan tüm hastanelere de gönderilecek.

Kaynak: AA

Bir cevap yazın