Tarım lisesi öğrencileri, köylülerden yerli tohum toplayıp üretime başladı

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde bulunan Şehit Sacit Olcay Kabaklıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri okulun serasında yerli tohumla sebze üretimine başladı. Yetiştirilen ürünler, ihtiyaç sahibi ailelere ücretsiz dağıtılıyor.

‘Ülkem İçin Üreteceğim’ sloganıyla hayata geçirilen projede öğrenciler, belde ve köylerden toplanan yerli tohumları kullanarak mevsimine göre yetiştirdikleri marul, brokoli, lahana, ıspanak, maydanoz, soğan, domates, salatalık, biber ve patlıcanı ihtiyaç sahipleri ailelere ulaştırmak istedi. Bunun için Nebioğlu Belediyesi’nin desteğini alan ve serada yetiştirdikleri ürünleri poşetleyerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için zabıta görevlerine teslim eden öğrenciler, üretmenin ve paylaşmanın mutluluğunu yaşadı.

Okul müdürü Tekin Verim, öğrencilerin projenin sloganını benimsediklerini belirterek, “Maalesef gençlerimizde tüketen toplumun vermiş olduğu bir özenti oluşuyor, biz bunu kırmaya çalıştık. Üretmenin, üreten bir toplum ve gençlik olmanın önemini ön plana çıkarmaya çalıştık” dedi.

Verim, “İhtiyaç sahibi insanlara ulaşmak, onların hayatlarına dokunabilmek öğrenciler açısından önemli. Gençlerimiz üretmenin, paylaşmanın ve yardımlaşmanın önemini anladı ve onlarla birlikte bizler de mutlu olduk. Üretim içerisinde olduğumuz sürece çok daha güzel günlerin ülkemizi bekleyeceğini canı gönülden inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

Bir cevap yazın