TEKNOFEST için geri sayım başladı

İstanbul önümüzdeki günlerde önemli bir festivale ev sahipliği yapıyor. “TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali”, 20-23 Eylül tarihleri arasında yeni havalimanı yerleşkesinde gerçekleşecek. 

Festivalin tanıtım toplantısı Yeşilköy Havacılık Müzesi’nde yapıldı. Savunma ve havacılık sektörünün üst düzey temsilcilerinin yer aldığı toplantıya; Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal, ASELSAN Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Haluk Görgün, HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, ROKETSAN Genel Müdürü Selçuk Yaşar  ile çok sayıda kurum ve kuruluş temsilcisi katıldı.

Toplantıda konuşan Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar “Havacılık, uzay ve teknolojinin diğer alanlarında bir milli teknoloji hamlesini hayata geçirmek, toplumsal dip dalgayı, toplumsal seferberlikle tüm toplumumuzla birlikte bu festivalle ilk adım olarak gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

“Ayakları Yere Basmayan İlk Festival” sloganıyla gerçekleşecek festivalde; jet uçak gösterileri, paraşüt atlayışları, planör, helikopter ve akrobasi gösterileri, simülasyon uygulamaları, takım oyunları, planetaryum, rüzgar tüneli, hava araçları sergisi, konserler ve çeşitli yarışmalar düzenlenecek.

“TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali”nde ilk kez bir roket yarışması da olacak. Yarışmada 3 bin metrenin üzerine 4 kilogram faydalı yüklü roketleri hem üniversite hem lise takımları atıyor olacaklar. Tuz Gölü’nde dün başlayan yarışmada 28 takım roketlerini gökyüzüne fırlatılacak.

Festival, teknoloji üretenler ile yatırımcıların buluşma noktası. Girişimci zirvesi ile TEKNOFEST ayrı bir özelliğe sahip. Dünyanın her yerinden gelecek 750 kadar girişimci İstanbul’da ve Türkiye’deki yatırım imkanlarını ve teknolojinin hangi yönde ilerlediğini, dünyadaki diğer teknoloji üreten ülkelerle rekabetini görüp yatırım yapmayı düşünecekler.

İETT katılımcıların, festivale rahat ve hızlı gidebilmesi için 16 merkezden ücretsiz otobüs seferleri planladı.

Sabah 09.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında düzenlenen seferlerin yolcu yoğunluğuna göre ayarlaması yapılacak.

Yeni havalimanına 20 ile 23 Eylül’de; Taksim Gümüşsuyu, Mecidiyeköy E-5 yanı, Kadıköy, Beşiktaş, Üsküdar İskele, Ümraniye Tepeüstü, Yenibosna aktarma istasyonu, Eminönü sahil, Hadımköy son durak, Eyüpsultan Feshane, İSPARK otoparkı, Maltepe metro istasyonu, Kartal E-5, Büyükçekmece Tüyap Merkezi, Küçükçekmece Stad yanı, Sarıyer son durak ve Seyrantepe Metro istasyonu İETT peron ve duraklarında otobüsler kaldırılacak.

Ayrıntılı bilgi için festival sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir