Türk Kızılayı, Fazla Gıda Dijital Platformu üzerinden bağış almaya başladı

Türk Kızılayı, Fazla Gıda ve Gıda Kurtarma Derneği arasında gerçekleşen üçlü işbirliği protokolü kapsamında ülke çapında Fazla Gıda Dijital Platformu üzerinden bağış almaya başladı.

Kapsamlı bir deneme sürecinin ardından imzalanan Fazla Gıda ile Kızılay arasındaki bu protokol gıda atığı ile mücadelede önemli bir adım oluşturuyor.

Fazla Gıda nedir?

Fazla Gıda, gıda atığını ve gıda israfını kurtarmaya yardımcı olan teknoloji tabanlı bir platform. 2015 yılında kurucuları Olcay Silahlı ve Arda Eren’in İklim Eylemi’ne yönelik teknoloji tabanlı bir girişim olarak çözüm bulma amacı ile fikir olarak ortaya çıkıyor. 2016 yılında resmi olarak kurulan platform, 2017 yılından bu yana 250.000 kişiye vakıflar veya dernekler vasıtasıyla ulaşarak 1050 ton gıdanın çöpe atılmasını engelliyor.

Sistem şöyle çalışıyor; ihtiyaç sahiplerine gıda ulaştırmak isteyen kuruluşlar için Fazla Gıda Platformu üzerinde bir hesap oluşturuluyor. Kuruluş elinde bulunan ürünün cinsi, miktarı, durumu gibi bilgilerle bir bağış ilanı oluşturuyor. Diğer taraftan bu ilana başvuran dernekler, vakıflar, aşevleri veya belediyeler bu ürünleri alarak ihtiyaç sahiplerine dağıtıyor.

Bir cevap yazın