Zehirsiz Sofralar Uluslararası Konferansı 23 Kasım’da Kadir Has Üniversitesi’nde

Endüstriyel tarımda kullanılan pestisitlerin zararları, doğa dostu yöntemler ve iyi örneklerin konuşulacağı Zehirsiz Sofralar Uluslararası Konferansı’nda, bilim insanları, tüketiciler, üreticiler, sivil toplum örgütleri ve inisiyatifler “Zehirsiz gıda mümkün” demek için buluşuyor.

Konferans, Avrupa Birliği tarafından Sivil Toplum Diyaloğu V Programı kapsamında desteklenen ve Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği – PAN Europe (Avrupa Pestisit Eylem Ağı) ortaklığında yürütülen Zehirsiz Sofralar projesi kapsamında gerçekleşecek. Konferansın amacı, pestisitlerin zararları konusunda farkındalık yaratmak ve Türkiye’deki pestisit kullanımını azaltmak.

95 kurumun bir araya gelerek oluşturduğu Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı 23 Kasım’da başlayacak olan “Zehirsiz Kampanya” hakkında bilgi vermek için konferans sırasında bir basın toplantısı düzenleyecek.

Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı, Zehirsiz Kampanya ile herkesi, insanların sinir ve hormonal sistemine zarar veren, pek çok kanser türüne, lösemiye, kısırlığa neden olan, çocuklarda gelişim bozukluklarına yol açan, arılara ve diğer canlılara verdiği zararla biyoçeşitlilik kaybına sebep olan, ekosistemi tahrip eden, toprağı ve suyu zehirleyen bu pestisitlere karşı harekete geçmeye çağırıyor.

Zehirsiz Kampanya, Dünya Sağlık Örgütü’nün “son derece tehlikeli”, “yüksek seviyede tehlikeli” ve “muhtemel kanserojen” olarak belirlediği pestisitlerin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yasaklanmasını amaçlıyor.

Zehirsiz Sofralar Konferansı Programına buradan ulaşabilirsiniz.

Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı üyelerine buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın